Ovoce do škol

Naše škola se opět zapojila do projektu „Ovoce do škol“, který se vztahuje na žáky 1.-9. ročníku.

Dne 1.března 2018 pro žáky naší školy  uspořádala společnost MK FRUIT vitamínový den. Žáci se seznámili s přípravou ovocných koktejlů a šťáv, které s chutí degustovali.  Z netradičního nepečeného těsta vytvořeného z pomletých rozinek a slunečnicových semínek si uváleli a vykrojili chutné cukroví.

Dne 1. 4. 2016 proběhl na naší škole Vitamínový den určený pro žáky 1. stupně

Dne 11. 4. 2014 proběhl na naší škole Ovocný vitaminový den určený pro žáky 1. stupně.

[nggallery id=678]

Dodávané produkty dostanou děti z cílové skupiny zdarma. Předmětem podpory jsou čerstvé ovoce a zelenina bez obsahu přidaných cukrů, tuků, soli a sladidel a dále balené ovocné a zeleninové šťávy, bez obsahu přidaných cukrů,tuků, soli, sladidel a konzervantů.

Úkolem projektu je především přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit zdravé stravovací návyky ve výživě dětí, bojovat proti epidemii dětské obezity a zvrátit klesající spotřebu ovoce a zeleniny.

Zelenina  nám nabízí mnoho minerálů, vitamínů i enzymů. Vedle obilovin by měla zelenina tvořit další velkou kapitolu našeho jídelníčku. A to jak ve formě syrové zeleniny – salátů, tak zeleninových a ovocně-zeleninových šťáv, ale také tepelně upravené.

Českou hrušku dej si hned, vždyť je sladká jako med.

Hrušky jsou ovocem, které pomáhá tvému tělu zbavit se škodlivin. Zralé hrušky jsou šťavnaté a zdají se být hodně sladké. Ve skutečnosti však obsahují méně cukru než jablka. Je to tím, že na rozdíl od jablek neobsahují téměř žádné kyseliny.

Jablka jsou plná zdraví, nemoc tě pak nezastaví.

Jablka dokážou udržet tvoje tělo v dobré kondici. Sněz každý den kousek čerstvého jablíčka a nebudeš muset chodit k doktorovi. Nejlepší jablko je vždy čerstvé. Některé odrůdy jablek můžeš utrhnout ze stromu u dědy už o prázdninách, ale jiné odrůdy dozrávají později a jejich jablka se ukládají do beden. Tyto jablka pak můžeš jíst po celou zimu až do jara.

Meruňky z Moravy jsou jak pusa od mámy.

Když jsi po nemoci, meruňky ti pomohou rychleji se dostat do dobré fyzické kondice. Působí příznivě na mnoho částí lidského těla. Meruňky zrají v době letních prázdnin, ale protože mají rády teplo, můžeš se s nimi setkat jen v teplejších oblastech naší republiky.

Radí maminky i babičky – děti jezte ředkvičky.

Ředkve a ředkvičky mají příznivý vliv na zdraví, obsahují přírodní tišící a léčivé látky, které v lidském těle loví a ničí bakterie a plísně. Ředkvičky navíc rozpouštějí hleny, čistí nos a krk a také působí proti infekcím v celém těle. V lidovém léčitelství se od pradávna používaly jako prevence proti tvorbě žlučových, ledvinových a močových kamenů.

Pokud se rád usmíváš, plody švestek jistě znáš.

Švestky jsou ovocem mnoha barev a tvarů. Nejvíce jich je modrofialových, ale mohou být i červené, žluté nebo zelené. Mezi plody slivoní patří také renklódy, slívy, mirabelky nebo špendlíky. Přestože švestky nevynikají obsahem vitamínů, mají v sobě hodně minerálních látek a antioxidantů, které chrání tvoje tělo před nebezpečnými chorobami. Látky obsažené v plodech podporují duševní činnost a působí na dobrou náladu.

Jídlo plné zeleniny dodá dětem vitamíny.

Nejen zelenina, ale i ovoce obsahují velké množství vitamínů. Vitamíny jsou důležité pro funkci našeho těla – tělu dávají pokyny, co má dělat a jak. Některé vitamíny jsou rozpustné ve vodě, jiné v tucích. Proto je nezbytné stravovat se pestře a neodmítat žádné potraviny, i když nám až tak moc nechutnají. Díky pestré stravě má naše tělo vše potřebné pro svůj růst a funkci.

Denně čerstvá zelenina, to je zdraví polovina.

Zelenina obsahuje vysoký obsah vitamínů, minerálních látek, vlákniny a dalších pro lidské tělo důležitých složek, proto ji musíme jíst každý den. Aby naše tělo mělo dostatek všech živin potřebných pro růst a vývoj, je dobré sníst kousek zeleniny s každým jídlem – k snídani rajčátko na chleba, k svačině kus okurky, k obědu jako přílohu a k večeři do salátu.

Všechny omalovací karty najdete ke stažení na webových stránkách e-Agri: http://eagri.cz/public/web/mze/zemedelstvi/rostlinne-komodity/