ŠD pro rodiče

Vedoucí školní družiny: Miroslava Janíková, tel. 702 219 465

Motto ŠD: „HRA NENÍ ZTRÁTA ČASU“

Za čím si stojíme

KOMUNIKACE  + DOSTUPNOST + OTEVŘENOST + TVOŘIVOST + INTEGRACE =

= ROZVOJ SCHOPNOSTÍ, PODPORA POZNÁVÁNÍ, PREVENCE A  SOUDRŽNOST VE VZTAZÍCH

Souhrnné informace k platbě

Úplata za zájmové vzdělávání ve školní družině platná od 1. 9. 2024: 250,- Kč měsíčně.

Splatnost úplaty:

• Měsíční výše úplaty není závislá na skutečné délce pobytu dítěte ve školní družině.
  • Úplata se hradí Základní škole, Ostrava-Poruba, Ukrajinská 1533, příspěvkové organizaci na její bankovní účet č. 153330/5500, a to poštovní poukázkou typu A nebo jiným typem bezhotovostní platby (převodním příkazem).
  • Nutné je uvedení celého jména dítěte a variabilního symbolu přiděleného dítěti ekonomkou školy. Ve výjimečných případech lze platbu uhradit i v pokladně ZŠ.
  • V případě trvalého ukončení pobytu dítěte ve školní družině bude plátci vrácena ta část zaplacené úplaty, která připadá na již zaplacené celé měsíce, kdy dítě už nebude školní družinu navštěvovat.
  • Vrácení přeplacené úplaty bude provedeno na základě písemné žádosti plátce doručené Základní škole, Ostrava-Poruba, Ukrajinská 1533, příspěvkové organizaci (tiskopis žádosti je k dispozici u ekonomky školy).
  • Kromě měsíční platby za zájmové vzdělávání je nutné zvlášť uhradit také stravné za obědy a pitný režim.

Úplata je splatná na školní rok 2024/2025 ve dvou splátkách, a to:

Na období září – prosinec 2024: částka 1000 Kč – splatnost do 30. 9. 2024

Na období leden – červen 2025: částka 1500 Kč – splatnost do 31. 1. 2025

Výši úplaty může ředitel snížit nebo od úplaty osvobodit, je-li zákonný zástupce žáka příjemcem opakujících se dávek pomoci v hmotné nouzi nebo příjemcem přídavku na dítě. Tuto skutečnost prokáže zákonný zástupce žáka dokladem z Úřadu práce – Potvrzením pro účely snížení nebo osvobození od úplaty za zájmové vzdělávání ve školní družině.

Družina se představuje

Školní družina je umístěna v samostatné budově spolu se školní jídelnou. Pouze oddělení pro nejstarší děti 4. a 5. třídy a oddělení Montessori se nacházejí v budově školy. Ve dvou odděleních pro děti s poruchou PAS jsou k dispozici interaktivní tabule, v I. a II. oddělení se nachází velkoplošná televize. V budově ŠD je vybudována relaxační místnost Snoezelen.

Ke sportovním aktivitám využíváme prostory školní tělocvičny a hřiště. K dispozici máme školní kuchyňku. Pořádáme společné akce, spolupracujeme s Domem dětí a mládeže, knihovnou a Centrem volného času.

V souladu se ŠVP školní družiny jsou u dětí rozvíjeny aktivity výtvarné, estetické, společenskovědní, zdravotní, dopravní, hudební, přírodovědné, sportovní a tělovýchovné. Paní vychovatelky pracují s dětmi na základě celoročních plánů výchovných činností. Ty se individuálně realizují v jednotlivých odděleních. V rámci přirozené integrace a k podpoře týmové práce se děti mohou navštěvovat a hrát i v dalších odděleních.. Výhodou je možnost navštěvování školních odpoledních kroužků v rámci pobytu dětí ve školní družině (dítě je odvedeno vyučujícím do kroužku a přivedeno zpět do ŠD).

Provoz ve školní družině

Ranní provoz :   6 – 8 hodin

Podle počtu dětí ranní službu zajišťuje jedna či dvě paní vychovatelky. V 7.45 hodin odvádí paní vychovatelka děti společně do budovy školy.

U dveří do družiny jsou umístěné zvonky s rozpisem, na které oddělení mají rodiče ráno zazvonit.

Prosíme, abyste nevstupovali do prostor školní družiny.

Odpolední provoz:  11.40 – 16.30 hodin

Po ukončení vyučování odvádějí děti do školní družiny vyučující jednotlivých tříd. V budově děti předají službu konající vychovatelce. Po odložení věcí v šatnách děti odcházejí do jednotlivých oddělení.

Děti odcházejí domů dle času uvedeného v zápisním lístku nebo na základě řádné omluvenky (pokud dítě odchází domů samo), která musí obsahovat:

DATUM, PŘESNÝ ČAS ODCHODU, PODPIS ZÁKONNÉHO ZÁSTUPCE A VYJÁDŘENÍ, ŽE ZA SVÉ DÍTĚ PŘEBÍRÁTE PLNOU ODPOVĚDNOST.

Na telefonickou žádost nelze dítě samo ze školní družiny uvolnit!

Je nezbytně nutné, abyste při vyzvedávání svého dítěte ze školní družiny nebo školního hřiště tuto skutečnost vždy nahlásili paní vychovatelce.

Podmínkou přijetí dítěte do školní družiny je stravování ve školní jídelně. Čipy na oběd zakoupíte u vedoucí ŠJ a jsou majetkem dítěte. Paní vychovatelky za ně nezodpovídají. Přihlašování a odhlašování obědů si zajišťují rodiče sami. Děti mají ve školní družině zajištěný pitný režim.

Nedoporučujeme nosit do ŠD cenné věci (hračky, tablety, mobily, chytré hodinky, větší obnosy peněz). Může dojít ke zcizení. Paní vychovatelky za ně nenesou odpovědnost.

Z organizačních důvodů nelze, aby si děti psaly v družině domácí úkoly. Příprava na vyučování probíhá pouze formou didaktických her, kvízů, soutěží a četby.

Zápis do školní družiny je nutné každoročně opakovat. V červnu dochází k formálnímu ukončení docházky dítěte do ŠD a v době zápisu  je třeba docházku na další školní rok opět obnovit přihlášením dítěte do ŠD a vyplněním zápisního lístku.

Formulář ke stažení – zde

Datum zápisu bude zveřejněný na webových stánkách školy.

V případě porušování školního řádu, neplacení úhrady za zájmové vzdělávání, neomluvené absence, při agresivitě či opakované a soustavné neukázněnosti může ředitel školy zahájit řízení o vyloučení ze ŠD.

S dětmi pracují tyto paní vychovatelky:

1. oddělení –   Kateřina Čápová
  2. oddělení –  Miroslava Janíková , vedoucí vychovatelka